شاهکار تاریخی بی همتا " تخت جمشید "

تخت جمشید - سامانه رزرواسیون مهر

تخت جمشید در شمال شرقی شیراز یعنی 10 کیلومتری شمال شهرستان مرودشت در شمال استان فارس قرار دارد ، فاصله این مکان تاریخی توریستی تا مرکز استان 50 کیلومتر می باشد . نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته ، پایتخت زیبا و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌ است.
ساخت تخت جمشید در دوران حکومت داریوش ، پسرش خشیارشاه و پسرزاده‌اش اردشیر یکم ادامه داشت و هر یک از آنان بخش هایی را به مجموعه افزودند . اما در واقع ساخت وساز تخت جمشید تا ۱۸۸ سال ، یعنی پایان حکومت هخامنشیان در ۳۳۰ پیش از میلاد ادامه داشت و هیچگاه به پایان نرسید . از آن دوران کاخ نیمه تمامی در تخت جمشید وجود دارد که مشخص است فرصت نکرده اند به پایان برسانند .  نام های دیگر تخت جمشید : پارسه به معنای شهر پارسیان ، پرسپولیس به یونانی یعنی پارسه شهر ، پرسه پلیس ، هزارستون و یا چهل منار است .
معماران و متخصصان ساخت تخت جمشید از ملل مختلف مانند آشوریان ، مصریان ، اوراتوئیان ، بابلیان ، لودیان ، ایونیان ، هندوان ، سکائیان و ... تشکیل می‌شدند .
کاخ‌ها و ساختمان‌ها : کاخ آپادانا ، کاخ تچر ، کاخ هدیش ، کاخ ملکه ، کاخ ه ، کاخ سه‌در ، کاخ صدستون ، کاخ شورا ، ساختمان خزانهٔ شاهنشاهی ، آرامگاه‌های شاهنشاهان که در فاصله ۶ و نیم کیلومتری از تخت جمشید نقش رستم قرار دارد . در نقش رستم آرامگاهای شاهنشاهانی مانند داریوش بزرگ ٫ خشایارشا ٫ اردشیر یکم و داریوش دوم واقع است . آرامگاه پنجمی هم هست که نیمه کاره باقی مانده و احتمالاً متعلق به داریوش سوم است .
سنگ‌نبشته‌ها : سنگ‌نبشته‌های داریوش بزرگ ، سنگ‌نبشته‌های خشایارشا ، سنگ‌نبشته اردشیر یکم در تخت جمشید .
کتیبه‌ها : کتیبه‌های غیرهخامنشی ، کتیبه‌های گلی .

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد تخت جمشید اینجا کلیک نمائید .

/ 0 نظر / 34 بازدید