مسجد امام ( مسجد شاه ) شهر اصفهان

مسجد امام  ( مسجد شاه ) شهر اصفهان

به حق مسجد امام (مسجد شاه – مسجد جامع عباسیمسجد سلطانی) از نماد های بزرگ اسلامی، ایرانی است که در مجموعه آثار تاریخی شهراصفهان و میدان امام(نقش جهان) ، و نظر هر بیننده ای را مجذوب خود مینماید. اگر چه ساخت بنای عظیم مسجد امام 18 سال به طول انجامیده لذا این همه هنر و تعدد بیشمار معماری در ساخت آن، در تخیل نمی گنجد. تنها یکی از عجایب مجموعه هنرهای مسجد امام تکرار صدا و به اصطلاح امروزی اکوی صدا است که به نحوی عجیب در زیر گنبد ها ی فیروزه ای تعبیه شده که وقتی امام جماعت سخنرانی میکرده، جمعیت حاضر پای سخنرانی به راحتی و بدون هیچ دستگاه صوتی به سبک پیشرفته کنونی صدا را میشنیده اند.

از دیگر شگفتیهای مسجد امام معماری خاص سرمایشی و گرمایشی در تابستان و زمستان، معرق کاری،کتیبه های قرانی و پیچش غیر ملموس راهرو مسجد به داخل است که وقتی وارد صحن مسجد میشویم روبه قبله قرار میگیریم. دقت و صحت در  نقش آفرینی های مسجد امام(مسجد شاه)با توجه به کثرت کار و عظمت بنا کاری است بس خارق العاده ...

اکنون مسجد امام به عنوان یکی از بزرگترین آثار تاریخی شهر اصفهان و کشور مورد حفاظت و بازدید قرار میگیرد و در بهار و تابستان نماز جمعه در این مکان برگزار میشود.

/ 1 نظر / 34 بازدید
احسان

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی جالبی دارید. من مطالبتون رو خواندم عالی بود. ممنون میشم به وبلاگ منم سربزنی و تبادل لینک کنیم.