معماری افسانه ای آرامگاه خیام ریاضیدان پرآوازه ایران

آرامگاه خیام نیشابوری - سامانه رزرواسیون مهر

خیام یا خیامی شهرت و لقب و تخلص ابوالفتح یا به قولی ابو حفضغیاث الدین عمر بن ابراهیم نیشابوری حکیم و ریاضی دان و شاعر پر آوازه ایران در قرون 5و 6 هجری قمری است که تفصیل زندگی او نیز با روایات افسانه ای در هم آمیخته است . اغلب به تدریس حکمت و مطالعه در علوم ریاضی اشتغال داشته است و گاه اشعاری می سروده. از جمله آثار او ست رساله هایی در جبر و مقاله (جبر خیام) فی شرح ما اشکل من مصادرات اقلیدس مختصری در طبیعیات در وجود  در کون و تکلیف و چند رساله دیگر از جمله نوروزنامه - که صحت انتساب آن مورد تردید است- کتاب الزیج الملکشاهی که به تازگی با ترجمه روسی در مسکو به چاپ رسیده است اشعاری عربی و شماری رباعیات . برخی از رباعیات که به او نسبت داده شده با شخصیت وی سازگار نیست و از آن گذشته از شمار و تعداد رباعیات وی آمار دقیقی در دسترس نیست. در قدیم نیز شهرت خیام شاعری نبوده است و قدیمیترین ماخذی که در آن رباعیات خیام ذکر شده استتاریخ الحکما شهروزی و مرصاد العباد نجم الدین رازی است.اشعار وی به زبانهای گوناگون چون فرانسوی انگلیسی آلمانی  ایتالیاییروسی و...ترجمه شده است. کتاب تحلیل شخصیت خیامنوشته استاد علامه محمد تقی جعفری به تفصیل حکیم خیام را معرفی کرده است .
آرامگاه کنونی خیام در شهر نیشابور ، در باغی که مقبرهٔ امامزاده محروق ، از نوادگان سجاد امام چهارم شیعیان در آن واقع است قرار گرفته‌ , این باغ در زمان حیات خیام در محله شادیاخ نیشابور بوده و آرامگاه او اکنون همان جایی است که به قول نظامی عروضی هر بهار در آن گل‌افشانی می‌شده است .
باغ آرامگاه خیام که از باغ‌های دیدنی در ایران معاصر است و مجموعه‌ای از کتابخانه ، موزه و مهمانخانه را داراست . مساحت باغ خیام بیست هزار متر مربع و طول بنای یادبود مشبک آن ۱۸ متر است و اطراف آن‌را درختان کاج احاطه کرده‌اند .  تندیسی از حکیم عمرخیام در محوطه ورودی باغ نصب شده است .

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید .

/ 0 نظر / 15 بازدید